Lajme

Rama reagon për provokimin e Vuçiqit: Hartë leshi nga ai që luan me kukulla në Facebook

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar pas publikimit të hartës së Kosovës me flamurin e Serbisë.

Rama duke folur sot p⌂r vaksinimin e mjekëve kosovarë kundër COVID-19 në Kukës tha se ky proces u vonua pak:

“po kjo ndodhi ndodhi pas asaj hartës së leshit që nxori dje ai shoku në Beograd duke lozur me kulla ne Facebobok.

Ne jemi një e ardhmja dihet se cila është, sigurisht kemi qasje të ndryshme se si shkohet tek e ardhmja por në të tashme ne jemi një”.

Kujtojmë se Vuçiq publikoi një hartë të Kosovës, të mbuluar me flamurin serb.

Postimi ngjalli menjëherë zemëratë në mesin e shqiptarëve, të cilët nisën pa humbur kohë nisënnjë fushatë për heqjen e saj nga Instagrami.

Për këtë të fundit Rama, nga Kukësi ku inspektoi procesin e vaksinimin atje, thotë se ajo është një hartë leshi, nga shoku i Beogradit.

“I kemi bërë me dije ministrisë se jemi gati për kontribut, kontratat me kompanitë e vaksinave janë strikte, nuk të lejojnë rieksportimin, dhe kjo është arsyeja pse kur ne morëm sasinë e parë, nuk e nxorëm asnjëherë emrin, që mos të fusim në sherr miqte me kompanitë.

Në këtë rast, me Kosovën e bëmë, se do kishim penalitet ndryshe”.

“Kukësi është i përbashkët, është krejt e thjeshtë dhe natyrshëm që Kukësi të funksionojë, si bazë e përbashkët, u vonua pak po kjo ndodhi ndodhi pas asaj hartës së leshit që nxori dje ai shoku në Beograd duke lozur me kulla ne Facebobok.

Ne jemi një e ardhmja dihet se cila është, sigurisht kemi qasje të ndryshme se si shkohet tek e ardhmja por në të tashme ne jemi një.

E kemi çarë bllokadën për pamundësinë e vaksinimit të Kosovës.

Presim një sasi të konsiderueshme së shpejti.

Mjekët infermierët e Kosovës nuk do t’i lemë vetëm”, tha Rama.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button