Македонија

 Breaking News

Кожув крие богатство вредно милијарди евра, дали Македонија ќе биде најбогата на Балканот?

    Кожув крие богатство вредно милијарди евра, дали Македонија ќе биде најбогата на Балканот?

Лорандитот најмногу ги преокупира светските научни кругови, бидејќи станува збор за мошне редок минерал, за кој е утврдено дека во целиот свет го има единствено во Македонија и можеби уште

Read Full Article

КНИГА ЗА ГРЦИТЕ И МАКЕДОНЦИТЕ, ОБЈАВЕНА ВО ВЕНЕЦИЈА ВО 1532-ТА ГОДИНА: АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ И ЦАР САМУИЛ ЗБОРУВАЛЕ ИСТ ЈАЗИК!?

    КНИГА ЗА ГРЦИТЕ И МАКЕДОНЦИТЕ, ОБЈАВЕНА ВО ВЕНЕЦИЈА ВО 1532-ТА ГОДИНА: АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ И ЦАР САМУИЛ ЗБОРУВАЛЕ ИСТ ЈАЗИК!?

Голем број цитати од грчки и латински писатели, тврди дека Македонците отсекогаш го зборувале јазикот којшто го зборувале и во 1525-та година.  Во оваа исклучително интересна книга што се чува

Read Full Article

60 години од раѓањето на Борис Трајковски: 60 гулаби ќе полетаат кон небото

    60 години од раѓањето на Борис Трајковски: 60 гулаби ќе полетаат кон небото

На овој ден се навршуваат 60 години од раѓањето на трагично загинатиот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски По тој повод на гробот на претседателот во Алејата на великаните на

Read Full Article

Игор Џамбазов е здрав како дрен!

    Игор Џамбазов е здрав како дрен!

Откако синоќа голем дел од медиумите објавија дека нашиот познат актер и шоумен, ТВ водител, музичар, писател, режисер на музички спотови и текстописец Игор Џамбазов доживеал инфаркт и итно е

Read Full Article

Македонија ги доби противниците за ракометниот Мундијал 2017 – тие се Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола

  Македонија ги доби противниците за ракометниот Мундијал 2017 – тие се Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола

Македонската ракометна репрезентација на денешната жрепка во Париз ги доби противниците во групата за СП 2017 година што ќе се

Read Full Article

Погответе се – невреме доаѓа кон Македонија

  Погответе се – невреме доаѓа кон Македонија

Врнежи проследени со локална нестабилност и грмежи најавуваат метеоролозите во текот на утрешниот ден и во сабота. Температурите и натаму

Read Full Article

Кога пајaкот на Градски паркинг подигнува огромна лимузина (фото)

  Кога пајaкот на Градски паркинг подигнува огромна лимузина (фото)

Кога пајaкот на Градски паркинг подигнува огромна лимузина (фото)

Read Full Article

Отворен комплексот „Македонско село“ – Македонската традиција и култура на едно место

  Отворен комплексот „Македонско село“ – Македонската традиција и култура на едно место

Новата туристичка атракција „Македонско село“ лоцирана во село Нерези денеска и официјално е отворена за посетителите. „Македонско село“ е комплекс

Read Full Article

ПРИЛЕП ПОДГОТВЕН ЗА УШТЕ ЕДНО ИЗДАНИЕ НА „ПИВОФЕСТ“

  ПРИЛЕП ПОДГОТВЕН ЗА УШТЕ ЕДНО ИЗДАНИЕ НА „ПИВОФЕСТ“

Прилеп е подготвен за одржување на 14-тиот фестивал на „Пиво фест 2016“ што ќе се одржи од 14 до 17

Read Full Article

Енрике: Ти благодарам, Македонијо! Сакам да се преселам во Скопје (ВИДЕО+ФОТО)

  Енрике: Ти благодарам, Македонијо! Сакам да се преселам во Скопје (ВИДЕО+ФОТО)

– Ти благодарам, Македонијо. Сакам да се преселам во Скопје – рече Енрике. Шпанскиот заводник Енрике Иглесијас на македонски јазик

Read Full Article

НОВО