Политика

 Breaking News

Пратениците изгласаа: Над 100 заменици директори во сите јавни претпријатија

    Пратениците изгласаа: Над 100 заменици директори во сите јавни претпријатија

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел на 77-та седница го донесе законот за изменување и дополнување на Законот за јавните претпријатија по скратена постапка поднесен од пратениците Александар Кирацовски,

Read Full Article

Осумтемина независни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ: Горди сме што ја препознавме историската шанса

    Осумтемина независни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ: Горди сме што ја препознавме историската шанса

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ денеска упати честитки. Денес, после 26 години, Македонија конечно го потпиша протоколот за членство во НАТО. На граѓаните им честитаме за овој важен момент кој

Read Full Article

Груевски: „Бинго“ кое јужниот сосед не можеше да го пропушти, загубена една битка во борбата за македонското прашање

    Груевски: „Бинго“ кое јужниот сосед не можеше да го пропушти, загубена една битка во борбата за македонското прашање

Нова парадигма. За името. (Го честитам денешното потпишување на протоколот за НАТО. Размислувања за нова национална стратегија по новонастанатата ситуацијa со името) 1. Новонастаната ситуација Досегашната парадигма за постигнување разумен

Read Full Article

Амди Бајрам: Јас сум најстар претеник со мандати, сакам да го спојам народот затоа што Република Северна Македонија оди наскоро во НАТО

    Амди Бајрам: Јас сум најстар претеник со мандати, сакам да го спојам народот затоа што Република Северна Македонија оди наскоро во НАТО

Гостин во отвореното Студио 1 со Јана Јосифоска и Влатко Чаловски беше лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, кој се кандидираше за претстојните претседателски избори. Овие денови одиме со

Read Full Article

Амди Бајрам: Јас сум комуникативен, „ластик-систем“, со секого се поздравувам и битно е да се учествува

  Амди Бајрам: Јас сум комуникативен, „ластик-систем“, со секого се поздравувам и битно е да се учествува

Во емисијата Студио 1 на 1ТВ гостуваше лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, кој се кандидираше за претстојните претседателски

Read Full Article

Со видео порака се огласи проф. Силјановска: Ја барам поддршката од сите граѓани на Република Македонија

  Со видео порака се огласи проф. Силјановска: Ја барам поддршката од сите граѓани на Република Македонија

Со видео порака се огласи професорката која сака да биде над партиски кандидат на Претседателските избори 2019 година во Македонија.

Read Full Article

Каков имот пријавил Влатко Ѓорчев, кандидат за Претседател на Република Македонија

  Каков имот пријавил Влатко Ѓорчев, кандидат за Претседател на Република Македонија

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, на прес-конференција обелодени прв дека се кандидира за претседател на државата, бидејќи како

Read Full Article

Силјановска, Ѓорчев, Димовски – еден кандидат е одбиен, ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатите за претседател

  Силјановска, Ѓорчев, Димовски – еден кандидат е одбиен, ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатите за претседател

Комисијата за утврдување на кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ вчера одржа седница на која ги разгледа поднесените пријави за пројавување

Read Full Article

Заев на Фејсбук со нов закон: Ако е мало дуќанче, тоа има казна од 50 евра, ако е голема фирма, има голема казна (видео)

  Заев на Фејсбук со нов закон: Ако е мало дуќанче, тоа има казна од 50 евра, ако е голема фирма, има голема казна (видео)

Инспекторите не се плашила, ниту пак казните треба да се за затворање на фирмите! Казните ги намаливме за 60%, воведовме

Read Full Article

Заев: 4500 работни места, тој што ќе плати највеќе, тој ќе го добие работникот (видео)

  Заев: 4500 работни места, тој што ќе плати највеќе, тој ќе го добие работникот (видео)

Премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил напиша дека многу скоро ќе станеме дел од НАТО – безбедна држава, и

Read Full Article

НОВО