Регион

Метеоролозите предупредуваат: Ситуацијата е алармантна, пристигнува нов арктички бран од 14 јануари

    Метеоролозите предупредуваат: Ситуацијата е алармантна, пристигнува нов арктички бран од 14 јануари

Пристигнува нов студен бран кој ќе трае од 14. до 16. јануари, а нема да го заобиколи ниту Балканот. Снежно невреме и лавини оваа недела создаваат големи проблеми низ Европа,

Read Full Article

Видео: Спасувачка акција на Пирин планина, македонските скијачи извлечени

    Видео: Спасувачка акција на Пирин планина, македонските скијачи извлечени

Во Пирин се спасени петте македонски сноубордери кои скијале надвор од утврдените места при што паднале во провалија, пренесоа медиумите од соседна Бугарија. Како што се додава, акцијата завршила синоќа

Read Full Article

Спасувачка акција во Бугарија: Спасени македонците кои паднаа во провалијата

    Спасувачка акција во Бугарија: Спасени македонците кои паднаа во провалијата

Петмина македонски скијачи и сноубордери кои скијале надвор од обележани патеки на планината Пирин во Бугарија, пропаднале во дол и вечерва се извршила спасувачка акција за нивно извлекување. Како што

Read Full Article

Панајотопулос: Не знам зошто чекале, ако ги имавме тие два часа, планинарите можеби ќе беа живи

    Панајотопулос: Не знам зошто чекале, ако ги имавме тие два часа, планинарите можеби ќе беа живи

Неколку дена по трагедијата на Кајмакчалан во која животите ги изгубија двајца млади планинари, екипа на „Нова Македонија“беше на местото на настанот во обид да прибере што повеќе информации и

Read Full Article

СЕУШТЕ ПРЕТСТАВУВААТ ЗАКАНА: Балканот лежи на мрежа од вулкани – еве како изгледала последната ерупција во 1969 година

  СЕУШТЕ ПРЕТСТАВУВААТ ЗАКАНА: Балканот лежи на мрежа од вулкани – еве како изгледала последната ерупција во 1969 година

Балканот, а особено Србија лежат на мрежа неактивни вулкани, за кои се смета дека нема да се пробудат во наредните

Read Full Article

БРУТАЛНО: Еве како црногорската полиција ги решава проблемите во Подгорица (Видео)

  БРУТАЛНО: Еве како црногорската полиција ги решава проблемите во Подгорица (Видео)

Од полицијата сеуште се истражува кој од нивните колеги во саботата вечер претепал три момчиња во центарот на Подгорица. На

Read Full Article

Едроган до Македонците: Ќе умреме, но не отстапуваме од одлуката за признавање на уставото име на Македонија!

  Едроган до Македонците: Ќе умреме, но не отстапуваме од одлуката за признавање на уставото име на Македонија!

Деблокадата на интегративните процеси е клучна за долгорочна стабилност, безбедност и напредок на целиот регион. Во наредниот период очекуваме конструктивна

Read Full Article

Го однеле со Брза помош: Опериран пејачот на Гранд, состојбата сериозна

  Го однеле со Брза помош: Опериран пејачот на Гранд, состојбата сериозна

Фолк пејачот Јоца Стефановиќ завршил во болница, Таа информација ја потврдил и неговиот близок соработник. Јоца имаше операција. Мораше да

Read Full Article

Читам и плачам: Александар бил жив, а за Калина не било сигурно

  Читам и плачам: Александар бил жив, а за Калина не било сигурно

НОВИ ДЕТАЛИ ОД НОВИНАРСКАТА ИСТРАГА НА КАЈМАКЧАЛАН: ГРЧКИТЕ СПЕЦИЈАЛНИ ЕДИНИЦИ ГИ ПРОНАШЛЕ ПЛАНИНАРИТЕ УШТЕ ВО 22 ЧАСОТ НА 10 ФЕВРУАРИ

Read Full Article

БАЛКАНСКИ МЕДИУМИ: Доколку Србија и Косово се обидат да разменат територија, Балканот ќе гори !

  БАЛКАНСКИ МЕДИУМИ: Доколку Србија и Косово се обидат да разменат територија, Балканот ќе гори !

На порталот “Економист”, се истакнува дека ќе се предизвикаат огромни последици во случај на размена на територија, и “дека најмудро

Read Full Article

НОВО