Регион

Грчки лингвист го признава македонскиот: Македонскиот не е „словенски дијалект“, туку јазик!

    Грчки лингвист го признава македонскиот: Македонскиот не е „словенски дијалект“, туку јазик!

Платформата за истражувачко новинарство и анализи објавува напис на грчката славистка Александра Ионаиду во која таа нема дилема за постоењето на македонскиот јазик “Во таканареченото „македонско“ прашање, кое неодамна беше

Read Full Article

Ова е моќниот блиндиран Ауди на Вучиќ отпорен на куршуми (фото)

    Ова е моќниот блиндиран Ауди на Вучиќ отпорен на куршуми (фото)

Хрватскиот весник „Јутарњи лист“ во текстот под наслов „Моќното возило кое на сите им падна во очи“ детално ги опиша карактеристиките на возилото со кое во текот на посетата на

Read Full Article

Ова е жената на Бајага, на која и ги посвети сите свои песни: Ја сретнал во автобус и добил… „корпа“

    Ова е жената на Бајага, на која и ги посвети сите свои песни: Ја сретнал во автобус и добил… „корпа“

Момчило Бајагиќ Бајага е еден од ретките музичари од естрадата, кој го задржува својот живот и неговата приватност подалеку од очите на јавноста. Тој и неговата сопруга приватно не се

Read Full Article

Грција ја обвини Турција дека систематски го крши меѓународното право

    Грција ја обвини Турција дека систематски го крши меѓународното право

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Александрос Гениматас, ја обвини Анкара дека го нарушува систематски меѓународното право и ги повика вработените во турската Влада да се придржуваат кон

Read Full Article

Еве што се крие зад разводот на Емина и Мустафа и деталите за кои сите молчат

  Еве што се крие зад разводот на Емина и Мустафа и деталите за кои сите молчат

Пејачката Емина Јаховиќ јавно соопшти дека ставила точка на 13 години долгиот брак со Мустафа Сандал. Тие двајцата во последно

Read Full Article

СЕ ВЖЕШТУВА АТМОСФЕРАТА НА БАЛКАНОТ: Грција и се заканува на Албанија !

  СЕ ВЖЕШТУВА АТМОСФЕРАТА НА БАЛКАНОТ: Грција и се заканува на Албанија !

По спорот со Македонија, кој сеуште трае, Грците одлучија да и се обратат и на Албанија. Грчкиот министер за надворешни

Read Full Article

Човек со достоинство-грчкиот архимандрид Никодим Царкњас на грчка телевизија изјави: МАКЕДОНИЈА ИМА 4 дела!

  Човек со достоинство-грчкиот архимандрид Никодим Царкњас на грчка телевизија изјави: МАКЕДОНИЈА ИМА 4 дела!

Никодим Царкњас на грчката телевизија “Aлтеа” имаше интервју каде на едно од прашањата, одговори дека Македонија има 4 дела и

Read Full Article

Мечката Гордана излезе од пештерата и „предвиде“ дали зимата ќе потрае или доаѓа пролет

  Мечката Гордана излезе од пештерата и „предвиде“ дали зимата ќе потрае или доаѓа пролет

Во четвртокот беше Сретение Господово, според народното верување, мечките можат да предвидат дали на зимата ќе и го видиме „грбот“

Read Full Article

Знаете ли како изгледа да се бакнувате 42 минути без престан: Тоа ќе ви го покажат Иван и Јована! (Видео)

  Знаете ли како изгледа да се бакнувате 42 минути без престан: Тоа ќе ви го покажат Иван и Јована! (Видео)

По повод Свети Трифун и Денот на вљубените во Врњачка Бања вчера беше оддржана 10-та манифестацијата „Најдолг бакнеж“. Оваа година

Read Full Article

ВИДЕО: Немаше парче леб, а донираше 40.000 евра за црквата – Дедо Добри вечно ќе се памети по хуманоста

  ВИДЕО: Немаше парче леб, а донираше 40.000 евра за црквата – Дедо Добри вечно ќе се памети по хуманоста

Добри Димитров Добрев, познат како дедо Добри или Светецот од Бајлово, почина на 104-годишна возраст. Старецот кој го изгуби слухот

Read Full Article

НОВО