Какво ќе биде времето денеска па се до вторник, временска прогноза

 Breaking News

Какво ќе биде времето денеска па се до вторник, временска прогноза

Какво ќе биде времето денеска па се до вторник, временска прогноза
January 12
08:39 2017

Денес е четврток, 12 јануари 2017 година, 12-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:54, а ќе зајде во 16:29 часот. Денот ќе трае 9 часа и 35 минути.

Уште едно студено утро е пред нас. Во утринските часови имаме претежно ведро и студено време со утрински температури кои се под просекот за овој период. По котлините имаме појава на магла која понекаде ќе се задржи и претпладне.

МАКЕДОНИЈА – Македонија денес е под влијание на поле на висок воздушен притисок кој ќе ни донесе претежно сончево време со појава на локална облачност и потопло време со пораст на дневните температури. Ќе дува доумерен јужен и југозападен ветер, додека пак во централните и источните предели ќе дува доумерен северозападен ветер. Ветерот ќе достигне брзина и до 30 км/ч. Минималните температури од -21 до -10 степени, додека пак максималните температури ќе достигнат до -4 односно до 4 степени

СКОПЈЕ – Во Скопје во утринските часови појава на магла која што ќе се задржи и во претпладневните часови. Попладне претежно сончево со локална облачност и потопло време. Ќе дува доумерен југозападен ветер. Утринската температура од -12 степени, додека пак максималната дневна ќе достигне до -2 степени.

МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА – Во петок умерено облачно време со повремени сончеви периоди и потопло време, попладне во северозападните, западните и југозападните предели со слаби врнежи од дожд и снег. Дневните температури ќе се движат од -1 до 6 степени. Во сабота облачно со врнежи од дожд и снег кои што доцна попладне ќе престануваат, а врнежи од снег ќе има само над 1000 метри надморска висина. Максималните температури од 3 до 9 степени. Во недела умерено облачно со повремени сончеви периоди и постудено време со опаѓање на температурите а дневните ќе се движат во интервал од 0 до 6 степени. Во понеделник облачно и нестабилно време со врнежи од дожд, а врнежи од снег ќе има над 500 метри надморска висина, температурите ќе продолжат да опаѓаат и ќе се движат во интервал од -1 до 5 степени, според weather4all.

Коментари

Коментари

Related Articles