Македонија

 Breaking News

Се огласија од Владата: Од денес официјално сме Северна Македонија

    Се огласија од Владата: Од денес официјално сме Северна Македонија

Од Владата информираат дека денеска влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за

Read Full Article

Пресврт со времето, заборавете на сонцето: Студен бран кон Македонија со дожд и снег

    Пресврт со времето, заборавете на сонцето: Студен бран кон Македонија со дожд и снег

Времето оваа недела целосно се менува, по сонцето, следат дожд и снег. Што се однесува до температурите, минимумот речиси секаде ќе бидат под -10 а дневната ќе порасне најмногу до

Read Full Article

ФОТО: „Република Македонија” симнато од зградата на Владата, ќе се монтира „Северна”

    ФОТО: „Република Македонија” симнато од зградата на Владата, ќе се монтира „Северна”

Владата синоќа ги симнала буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата на Владата, најверојатно за да се направи место за „Северна Република Македонија”, пишува денеска СДК.МК. Грција со

Read Full Article

Студентка до МОН: Министере, ќе продолжите ли мирно да си седите во фотелјата додека ние си ги пакуваме куферите?

    Студентка до МОН: Министере, ќе продолжите ли мирно да си седите во фотелјата додека ние си ги пакуваме куферите?

Уште една револтирана личност со уште едно разочарувачко, понижувачко писмо. Уште еден незадоволен претставник на модерното племе што сака да се обрати до „поглаварите“. Се спушта ноќ и смог врз

Read Full Article

Видео од бојкотот во средното хемиско училиште, поради новиот директор, Шилегов тврди дека директорот ги исполнува сите услови

  Видео од бојкотот во средното хемиско училиште, поради новиот директор, Шилегов тврди дека директорот ги исполнува сите услови

Наставниците од македонските паралелки во Средно хемиско училиште ја бојкотираат наставата бидејќи назначувањето на новиот в.д. директор Албанец било триумфалистички

Read Full Article

Фото: Ова е првото македонско Фиќо на струја, вози со 130 км на час, се нарекуа ЗАС Г20

  Фото: Ова е првото македонско Фиќо на струја, вози со 130 км на час, се нарекуа ЗАС Г20

Група етузијасти од Скопје, здружени во ББ Класик Карс, денеска промовираа македонски електричен автомобил наречен ЗАС Г20. Станува збор за

Read Full Article

На македонската граница пристигнаа 30 полицајци од Унгарија

  На македонската граница пристигнаа 30 полицајци од Унгарија

Триесет и четвртиот унгарски полициски контингент составен од 30 полициски службеници пристигна вчера во Дојран, соопшти унгарската Амбасада во Скопје.

Read Full Article

Се огласија од НАТО, велат ќе користат „македонски јазик“ откако ќе заврши преспанскиот процес

  Се огласија од НАТО, велат ќе користат „македонски јазик“ откако ќе заврши преспанскиот процес

НАТО ќе може да го користи терминот „македонски јазик“ откако ќе завршат сите процедури поврзани за Договорот од Преспа, јави

Read Full Article

ВИДЕО: Девојка од Емирати избегала од дома и бара азил во Македонија, нашите власти не и даваат, еве што вели

  ВИДЕО: Девојка од Емирати избегала од дома и бара азил во Македонија, нашите власти не и даваат, еве што вели

Четириесет и двегодишната Хинд Алболооки родена е во Дубаи, а веќе неколку недели е во центарот за странци во Гази

Read Full Article

НАТО јазикот ни го обележа со знаме на место придавката macedonian (фото)

  НАТО јазикот ни го обележа со знаме на место придавката macedonian (фото)

При потпишувањето на протоколот за НАТО, јазикот беше обележан со знаме, наместо со придавката macedonian. Еве како изгледаше тоа на

Read Full Article
1 2 3 80

НОВО