Интервјуа

 Breaking News

Најава за нови и модерни патарини – плаќање по километар

    Најава за нови и модерни патарини – плаќање по километар

Во интервју за МИА, директорот на ЈП за државни патишта изјави дека до крајот на следната година се очекува да заврши инсталацијата на системот за електронска наплата на патна такса

Read Full Article

Заев за „Капитал“: Имаме поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за спорот со името

    Заев за „Капитал“: Имаме поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за спорот со името

Во денешниот  број на „Капитал“, неделникот објавува ексклузивно интервју со премиерот Зоран Заев, во кое тој зборува отворено за многу аспекти на македонските состојби. – Имаме поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за спорот

Read Full Article

Груевски: Зарем некој верува дека некој споменик ќе се тргне и никогаш нема да се врати?

    Груевски: Зарем некој верува дека некој споменик ќе се тргне и никогаш нема да се врати?

Во третиот дел од интервјуто со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, можете да прочитате за рушењето на спомениците, за улогата на Андон Ќосето, како и со идејата на СДСМ да

0 comment Read Full Article

Владиката Наум: Бугарската црква да стане мајка на македонската, ова е историски момент – да не го пропуштиме

    Владиката Наум: Бугарската црква да стане мајка на македонската, ова е историски момент – да не го пропуштиме

Бугарија и Република Македонија имаат заедничка религиозна историја. Бугарската православна црква има шанса да стане црква мајка на Македонската православна црква (МПЦ) со самото нејзино признавање, изјави митрополитот струмички владиката

0 comment Read Full Article

МЕГА интервју на Груевски: Mарионетската влада сака да ја редефинира државата

  МЕГА интервју на Груевски: Mарионетската влада сака да ја редефинира државата

Мега интервју во повеќе дела направи Република со лидерот на македонската опозиција и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Во првиот

0 comment Read Full Article

Ји: Македонија да се спротивстави на руското влијание и дезинформации

  Ји: Македонија да се спротивстави на руското влијание и дезинформации

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Хојт Ји смета дека е исклучително важно Македонија да се спротивстави на руското влијание. Во

Read Full Article

ВО ЖИВО НА ФЕЈСБУК: Ексклузивно интервју на Никола Груевски за ТВ НОВА

  ВО ЖИВО НА ФЕЈСБУК: Ексклузивно интервју на Никола Груевски за ТВ НОВА

Интервјуто со Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ можете да го гледате и на нашата официјална Фејсбук страница во живо.

Read Full Article

Васко Ефтов: Ако кампањата потраеше уште малку, Шилегов немаше да влезе во шестата изборна единица

  Васко Ефтов: Ако кампањата потраеше уште малку, Шилегов немаше да влезе во шестата изборна единица

Членовите три години молчеа во очекување на голема изборна победа гарантирана со печатот на Чадорот и секој сомнеж дека не

Read Full Article

ПОСЛЕДНОТО ИНТЕРВЈУ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ: Станав машина, не можам повеќе вака – последното најискрено интервју на Тоше Проески еден ден пред смртта

  ПОСЛЕДНОТО ИНТЕРВЈУ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ: Станав машина, не можам повеќе вака – последното најискрено интервју на Тоше Проески еден ден пред смртта

Макдонија тагува , на кобниот 16. октомври Македонија ја загуби најголемата музичка ѕвезда Тоше Проески во тешка сообраќајна несреќа кај Нова

Read Full Article

Интервју со пратеничката Ане Лашкоска: Се решаваат децениски проблеми кои се од исклучително значење за Прилеп и Пелагонискиот регион

  Интервју со пратеничката Ане Лашкоска: Се решаваат децениски проблеми кои се од исклучително значење за Прилеп и Пелагонискиот регион

ДЕНЕШЕН: Истекува веќе втората година од мандатот на овој пратенички состав во Собранието на Р. Македонија. Пред изборите во 2014-та

Read Full Article

НОВО