Економија

 Breaking News

Шилегов со нова мерка: Субвенции за клима уред за чист воздух во Скопје

    Шилегов со нова мерка: Субвенции за клима уред за чист воздух во Скопје

Градот Скопје за првпат досега распишува јавен повик за субвенционирање на инвертер клима уреди и други современи уреди за затоплување на домаќинствата, како уште една од мерките за борба против

Read Full Article

Анѓушев: Се очекува нов наплив на странски инвестиции, ќе дојде советник од Владата на Германија во нашата земја

    Анѓушев: Се очекува нов наплив на странски инвестиции, ќе дојде советник од Владата на Германија во нашата земја

Во Берлин се одржа и состанок на Мешовитиот управувачки комитет на Владите на двете земји, со вицепремиерот Анѓушев и Хелге Толксдорф, раководител на Оддел за ЕУ проширување, Југоисточна Европа и

Read Full Article

Полнете резервоари: Од полноќ поскап бензин и дизел во Македонија

    Полнете резервоари: Од полноќ поскап бензин и дизел во Македонија

РКЕ одлучи по две недели да ги зголеми цените на горивата. Се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,41%, односно за 2,60%

Read Full Article

Заев: Од 1 јули го стартуваме концептот повраток на ДДВ, ги враќаме парите назад кај граѓаните (Видео)

    Заев: Од 1 јули го стартуваме концептот повраток на ДДВ, ги враќаме парите назад кај граѓаните (Видео)

„Од 1 јули го стартуваме концептот повраток на ДДВ, односно од секоја издадена фискална сметка секој граѓанин ќе има 15% повраток на средствата. Проекцијата е дека најмалку 150 милиони евра

Read Full Article

Мицковски се сретна со пазарџиите: Итно укинување на законот кој се однесува на пазарите (Фото)

  Мицковски се сретна со пазарџиите: Итно укинување на законот кој се однесува на пазарите (Фото)

Потребно е итно укинување на законот кој се однесува на пазарите. Пазарџиите ја имаат мојата целосна поддршка. ВМРО-ДПМНЕ заедно со

Read Full Article

Пратениците планираат да го повлечат законот за пазари, реагира и пратеничката група

  Пратениците планираат да го повлечат законот за пазари, реагира и пратеничката група

По притисокот на пазарџиите пратениците го повлекуваат Законот за трговија на зелените пазари за една година. Парламентарното мнозинство призна дека

Read Full Article

Нови цени на горивата, дизелот поскапува повеќе од бензинот, ова се цените

  Нови цени на горивата, дизелот поскапува повеќе од бензинот, ова се цените

Регулаторна комисија за енергетика ја донесе одлуката за нови цени на бензините. Со денешната одлука на Регултароната комисија за енергитка,

Read Full Article

Денеска Регулаторната комисија ќе донесе одлука за цената на горивата

  Денеска Регулаторната комисија ќе донесе одлука за цената на горивата

Регулаторна комисија за енергетика пред две недели ги соопшти новите цени на горивата, кои поевтинија, сега на ред е ново

Read Full Article

Ова се земјите од кои може легално да си купите пасош ако имате пари

  Ова се земјите од кои може легално да си купите пасош ако имате пари

На многу богати луѓе им е важно да имаат два или три пасоши за да имаат поголема слобода“, вели советникот

Read Full Article

Заев: Џиновски компании чекаат да го смениме името за да инвестираат, 2019 ќе е година на економски раст

  Заев: Џиновски компании чекаат да го смениме името за да инвестираат, 2019 ќе е година на економски раст

Премиерот Зоран Заев во вчерашното гостување на телевизија Сител рече дека 2019 година ќе биде година на економски раст, особено

Read Full Article
1 2 3 20

НОВО