Економија

 Breaking News

Цветков: Субвенции од три денари за килограм откупено грозје „вранец“Цветков: Субвенции од три денари за килограм откупено грозје „вранец“

    Цветков: Субвенции од три денари за килограм откупено грозје „вранец“Цветков: Субвенции од три денари за килограм откупено грозје „вранец“

Субвенции од три денари по килограм откупено винско грозје во 2016 година, за количини кои се над 60 проценти, но не повеќе од 130 отсто во споредба со ланските откупени

Read Full Article

ВИДЕО: Груевски промовираше 4 мерки за спортот – директна поддршка за спортистите, клубовите, федерациите и МОК

    ВИДЕО: Груевски промовираше 4 мерки за спортот – директна поддршка за спортистите, клубовите, федерациите и МОК

Инвестицијата во спортот е инвестиција во младите, во јакнењето на спортскиот дух, во здравиот живот, инвестиција во иднината на една држава, во промоција на државата, но и во достоинството и

Read Full Article

Регулаторна одлучи – Од полноќ поевтин бензин

    Регулаторна одлучи – Од полноќ поевтин бензин

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,47%. Дизелот и бензинот од 95 октани по иста цела, екстра лесното масло и 98

Read Full Article

ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА „ТУРСКИ ТЕК“: „Гаспром“ ја доби првата дозвола за изградба на гасоводот – Македонија дел од рутата!

    ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА „ТУРСКИ ТЕК“: „Гаспром“ ја доби првата дозвола за изградба на гасоводот – Македонија дел од рутата!

„Гаспром“ ја доби првата дозвола од Турција за изградба на морскиот дел од „Турскиот тек“, соопштија од рускиот холдинг. „Би сакал да ја нагласам оперативноста на работата со турските партнери

Read Full Article

Невработеноста се топи – политиките даваат резултати

  Невработеноста се топи – политиките даваат резултати

Политиките за привлекување странски инвестиции, поддршката за домашниот приватен сектор и активните мерки за отворање нови работни места даваат резултат.

Read Full Article

Автопатот Демир Капија – Смоквица во финална фаза (ДРОН ВИДЕО)

  Автопатот Демир Капија – Смоквица во финална фаза (ДРОН ВИДЕО)

Осумдесет и пет проценти од градежните работи на автопатот Демир Капија – Смоквица се завршени, а официјалното пуштање во употреба

Read Full Article

Регулаторна ја донесе одлуката: Од полноќ поскапуваат и бензините и дизелот, ова се новите цени…

  Регулаторна ја донесе одлуката: Од полноќ поскапуваат и бензините и дизелот, ова се новите цени…

Бензините и дизелот од полноќ поскапуваат под 2 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.   Од утре

Read Full Article

Полнете резервоари – големо поскапување на горивата во Македонија

  Полнете резервоари – големо поскапување на горивата во Македонија

Самата најава за можен договор меѓу Русија и ОПЕК веќе неколку дена по ред ја подига цената на суровата нафта

Read Full Article

Шок за пушачите во Македонија: Ново големо поскапување на цигарите, ова се новите цени

  Шок за пушачите во Македонија: Ново големо поскапување на цигарите, ова се новите цени

Нова серија поскапувања на цигарите во Македонија. Веќе неколку дена по ред, поскапуваат најпопуларните брендови на цигари во земјава. Од

Read Full Article

Ќе летаат казни: Владата нареди цените на некои производи да се вратат како пред поплавите

  Ќе летаат казни: Владата нареди цените на некои производи да се вратат како пред поплавите

На предлог на министерот за економија, Владата на последната седница донела одлука највисоките цени на одделни производи, односно на флаширана

Read Full Article

НОВО