Економија

 Breaking News

Од полноќ возиме поевтини горива: дизелот поевтин за два денари, бензинот за денар и половина

    Од полноќ возиме поевтини горива: дизелот поевтин за два денари, бензинот за денар и половина

Малопродажните цени на бензините од полноќ се намалуваат за денар и пол, а на дизелот за два денара, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на Еуросупер БС 95 ќе

Read Full Article

До 31 август аплицирање за субвенции за оризова арпа

    До 31 август аплицирање за субвенции за оризова арпа

Рокот за поднесување барања за директни плаќања за произведена и продадена оризова арпа е во тек и ќе трае до 31 август 2016 година. Корисници на оваа мерка се земјоделски

Read Full Article

Од полноќ возиме поевтино гориво во Македонија – Регулаторната комисија ги намали цените на горивата

    Од полноќ возиме поевтино гориво во Македонија – Регулаторната комисија ги намали цените на горивата

Дизелот поевтинува за денар, цената на бензините останува непроменета, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 61,00 ден/лит, додека малопродажната цена а на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува

Read Full Article

Од полноќ поевтинуваат бензините и дизел горивата во Македонија – ова се новите цени

    Од полноќ поевтинуваат бензините и дизел горивата во Македонија – ова се новите цени

Бензините поевтинуваат за 1,5 односно 2 денари по литар, додека од полноќ, дизелот е поевтин за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и

Read Full Article

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Се актуелизира кинескиот проект за пловен канал од Белград до Солун преку Скопје

  ГРЧКИ МЕДИУМИ: Се актуелизира кинескиот проект за пловен канал од Белград до Солун преку Скопје

Кинескиот проект за пловен канал од Морава преку Вардар до Егејско Море периодов сериозно се активира, а кинески претставници веќе

Read Full Article

Од денеска увоз на половни возила најмалку со Еуро 4 стандард

  Од денеска увоз на половни возила најмалку со Еуро 4 стандард

Од денеска нема да може да се увезуваат половни автомобили постари од 10 години, односно во државата ќе се внесуваат

Read Full Article

ЕЦБ: Нова банкнота од 50 € а се очекува да бидат сменети и банкнотите од 100 и 200 евра

  ЕЦБ: Нова банкнота од 50 € а се очекува да бидат сменети и банкнотите од 100 и 200 евра

Европската централна банка (ЕЦБ) соопшти дека има планови да издаде нова банкнота од 50 евра во почетокот на следната година,

Read Full Article

Добри вести за возачите – Од полноќ поевтинуваат бензините и дизелот

  Добри вести за возачите – Од полноќ поевтинуваат бензините и дизелот

Бензините и дизелот поевтинуваат за половина денар по литар, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ малопродажните цени на

Read Full Article

Од наредниот вторник можни се нови цени на бензините во Македонија

  Од наредниот вторник можни се нови цени на бензините во Македонија

Американската лесна нафта за испорака во јули поскапи за 44 центи и тргувањето го заврши на 48,42 долари за еден

Read Full Article

Ставрески се повелкува поради здравствени проблеми – Кирил Миноски нов министер за финасии

  Ставрески се повелкува поради здравствени проблеми – Кирил Миноски нов министер за финасии

Поради здравствени причини Зоран Ставревски поднесе оставка од позицијата вицепремиер и министер за финансии во Владата на Република Македонија. –

Read Full Article

НОВО