Економија

 Breaking News

Банкарите до инвеститорите во биткоин: Подгответе се да изгубите сѐ

    Банкарите до инвеститорите во биткоин: Подгответе се да изгубите сѐ

Масовната продажба на берзите за криптовалути ја намалија вредноста на берзата за 500 милијарди долари, но ситуацијата би можело да се влошува, предупредуваат банкарските експерти од „Голдман Сакс“. Мала е

Read Full Article

Дали вложување во Биткоин е сѐ уште добра идеја?

    Дали вложување во Биткоин е сѐ уште добра идеја?

Дури и кога доживуваше благ пад, оваа криптовалута многу бргу се враќаше во колосек, а потоа дури го засилуваше темпото на раст 2017 година беше исполнета со подеми и падови

Read Full Article

Распродажба во УЈП: Мерцедес од 1750 евра, Пунто од 1150 евра, Опел од 2000 – Погледнете ја листата на возила

    Распродажба во УЈП: Мерцедес од 1750 евра, Пунто од 1150 евра, Опел од 2000 – Погледнете ја листата на возила

Управата за јавни приходи на 23 февруари годинава ќе одржи јавна аукција каде ќе се продаваат запленети возила- автомобили, комбиња, товарни возила и цситерни. Предмет на аукцијата, меѓу другото е

Read Full Article

Хакирана јапонска берза за крипто валути, 530 милиони долари недостасуваат

    Хакирана јапонска берза за крипто валути, 530 милиони долари недостасуваат

Сомнежите велат дека зад најголемиот грабеж на криптовалути во светот стојат хакерите на Северна Кореја. Во разбојничкиот хакерски напад врз една од најголемите јапонски берзи за криптовалути – Коинчек, беа

Read Full Article

АВСТРАЛИЈА БАРА РАБОТНИЦИ: Дефицитарни се дури 27 професии

  АВСТРАЛИЈА БАРА РАБОТНИЦИ: Дефицитарни се дури 27 професии

Австралија е омилената дестинација на “балканците”, и за живот и за работа. Илјадници Македонци уште од претходниот век ја одбрале

Read Full Article

Од полноќ нови цени на горивата, бензинот поскапува, а нафтата се намалува – новите цени ги објави регулаторната комисија

  Од полноќ нови цени на горивата, бензинот поскапува, а нафтата се намалува – новите цени ги објави регулаторната комисија

Регулаторната Комисија за енергетика со нови цени на нафтените деривати. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50

Read Full Article

Нова цена на горивата – неколку недели цената „скока”, ќе има ли повторно поскапување

  Нова цена на горивата – неколку недели цената „скока”, ќе има ли повторно поскапување

Бензините и дизелот од пред две недели поскапеа за 1 денар по литар, а дизелот ја помина границата од 60

Read Full Article

10 најголеми грешки при започнување бизнис

  10 најголеми грешки при започнување бизнис

Ако имате намера да започнете свој бизнис, пред да го сторите тоа, прочитајте кои се најчестите грешки кои ги прават

Read Full Article

Оглас за вработување во КРОМБЕРГ & ШУБЕРТ: Плата од 15.000 до 17.000 денари

  Оглас за вработување во КРОМБЕРГ & ШУБЕРТ: Плата од 15.000 до 17.000 денари

Фабриката за автомобилски кабли „Кромберг и Шуберт“ во индустриската зона Жабени, во Битола има потреба од нови работници на позицијата

Read Full Article

Зошто Министерството за финансии го форсира приватниот партнер во Државната видеолотарија?

  Зошто Министерството за финансии го форсира приватниот партнер во Државната видеолотарија?

Прераспределба на добивката и преземање на целиот пазар и профит од приватните автомат клубови и насочување до Државната видеолотарија каде

Read Full Article

НОВО