Економија

 Breaking News

Од март поскапува такси превозот, наместо 2 км таксиметрите ќе почнат да отчукуваат по изминат 1,5 км, гевгеличани ќе плаќаат поскап такси превоз

    Од март поскапува такси превозот, наместо 2 км таксиметрите ќе почнат да отчукуваат по изминат 1,5 км, гевгеличани ќе плаќаат поскап такси превоз

Советот на општина Гевгелија го прифати барањето од Здружението на такси превозниците од општинава за поскапување на такси превозот почнувајќи од 1 март. Како главна причина во барањето такси превозниците

Read Full Article

Кои се вашите потрошувачки права, кога смеете да го вратите производот?

    Кои се вашите потрошувачки права, кога смеете да го вратите производот?

Сте купиле нов ладилник, но после еден месец не лади како што треба. Треба да го вратие во салонот за бела техника. Дали ќе ви дадат нов ладилник или ќе

Read Full Article

Шилегов: Повисоките сметки за вода ќе донесат поздрава животна средина

    Шилегов: Повисоките сметки за вода ќе донесат поздрава животна средина

Наместо 500 денари просечна сметка за вода, граѓаните од март ќе плаќаат 522 денари. -За овие пари, граѓаните ќе добијат поздрава животна средина, смирува градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Вели

Read Full Article

Министерството за труд и социјала започна со исплата на социјалната помош

    Министерството за труд и социјала започна со исплата на социјалната помош

Министерството за труд и социјала започна со исплата на социјалната помош Министерството за труд и социјала почна со исплата на социјалната помош, за која оние кои ја примаат се пожалија

Read Full Article

Министерката Мила Царовска на Алсат М: Постои можност и државните службеници да добијат К-15 (ВИДЕО)

  Министерката Мила Царовска на Алсат М: Постои можност и државните службеници да добијат К-15 (ВИДЕО)

(ВИДЕО) Мила Царовска на Алсат М: Постои можност и државните службеници да добијат К-15:

Read Full Article

Ѓорчев: Итно намалување на цената на дизелот во Македонија, неодложно укинување на покачувањето на акцизата за дизел горивото

  Ѓорчев: Итно намалување на цената на дизелот во Македонија, неодложно укинување на покачувањето на акцизата за дизел горивото

Почитувани, Сведоци сме дека од доаѓањето на СДСМ и Зоран Заев на власт, цената на дизелот во Македонија е зголемена

Read Full Article

Пријавате се за работа во МЕПСО, плата до 600 евра, директорот бара луѓе без работно искуство

  Пријавате се за работа во МЕПСО, плата до 600 евра, директорот бара луѓе без работно искуство

Македонскиот електропреносен систем оператор (МЕПСО), кој што е во целосна државна сопственост објави оглас за вработување на 9 лица. МЕПСО вработува инженери

Read Full Article

Владата ќе ги оданочува парите од дијаспората и гастрбајтерите со 10% данок на доход ако сакаат да ги трошат во Македонија

  Владата ќе ги оданочува парите од дијаспората и гастрбајтерите со 10% данок на доход ако сакаат да ги трошат во Македонија

Една од главните цели на законските измени на брзиот транфер на пари е да се овозможи оданочување на лицата кои

Read Full Article

Регулаторната ги објави новите цени – Точете гориво, од полноќ нови повисоки цени, 69.5 денари литар бензин БС 98, Еуросупер БС95 67.5 денари и 60.5 денари литар нафта

  Регулаторната ги објави новите цени – Точете гориво, од полноќ нови повисоки цени, 69.5 денари литар бензин БС 98, Еуросупер БС95 67.5 денари и 60.5 денари литар нафта

Регулаторна ги објави новите цени: Горивата поскапеа – дизелот отиде над 60 денари за литар Бензините и дизелот од полноќ

Read Full Article

Нова цена на горивата во Македонија – цените на највисоко ниво во последните години

  Нова цена на горивата во Македонија – цените на највисоко ниво во последните години

Бензините пред две недели поскапеа за половина денар, дизелот за денар. Литар дизел сега чини 59.5 денари по литар. Цената

Read Full Article

НОВО