Регион

Официјално: Ципрас и Заев предложени за Нобелова награда

    Официјално: Ципрас и Заев предложени за Нобелова награда

Македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас и официјално се предложени за кандидати за Нобелова награда за мир за 2019 година. Нобеловката Уидед Бушамауи, како што денеска информираа

Read Full Article

Авионот на Заев безбедно слетал во Софија, премиерот тргнал кон Скопје со автомобил

    Авионот на Заев безбедно слетал во Софија, премиерот тргнал кон Скопје со автомобил

Авионот со кој леташе премиерот Зоран Заев и дел од владината делегација, кои се враќаа од економскиот самит во Давос, Швајцарија не можеше да слета во Скопје поради снежното невреме

Read Full Article

Мицотакис: Грција кога сака може да стави Вето за членство на Скопје во ЕУ

    Мицотакис: Грција кога сака може да стави Вето за членство на Скопје во ЕУ

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во неговиот говор во Парламентот за време на расправата за ратификација на Договорот од Преспа, порача дека тој како премиер би

Read Full Article

Протести низ цела Грција – Блокиран и граничниот премин со Македонија

    Протести низ цела Грција – Блокиран и граничниот премин со Македонија

Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Атина , Солун , Воден , Јанина и другите градови низ Грција додека трае дебатата во парламентот за ратификување на Договорот од Преспа, пренесува

Read Full Article

Земјотрес од 5,3 степени вечерва го потресе регионот, епицентар Егејско Море

  Земјотрес од 5,3 степени вечерва го потресе регионот, епицентар Егејско Море

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени според Рихтеровата скала попладнево го погоди реонот на грчкиот остров Родос, што се наоѓа

Read Full Article

Нема повеќе бугарски пасоши за богатите Македонци, Бугарија ја укинува програмата

  Нема повеќе бугарски пасоши за богатите Македонци, Бугарија ја укинува програмата

Бугарија ќе ја укине програмата што овозможува богати странци да добијат држјванство во замена за одредени инвестиции. Од тамошното министерство

Read Full Article

Видео порака од Ципрас: Дојде време за вистината за Договорот од Преспа

  Видео порака од Ципрас: Дојде време за вистината за Договорот од Преспа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска објави видео на својот Фејсбук со објаснување за Договорот од Преспа. Тој истакнува дека дошло

Read Full Article

ФОТО: Путин доби подарок кучиња во Србија, ова е неговата реакција

  ФОТО: Путин доби подарок кучиња во Србија, ова е неговата реакција

Путин при посетата на Србија доби кучиња, а ова е неговата реакција. Тој пресреќен веднаш почна да ги гали кучињата.

Read Full Article

ВИДЕО: Путин во Белград дочекан како да дошол папата, народ по улици

  ВИДЕО: Путин во Белград дочекан како да дошол папата, народ по улици

По слетувањето на аеродромот „Никола Тесла“, рускиот претседател се ракуваше со српскиот претседател Александар Вучиќ, со српската премиерка Ана Брнабиќ

Read Full Article

Толку од драмата: Душко се разведува од Карлеуша, нема да и прости, а таа останува без пари

  Толку од драмата: Душко се разведува од Карлеуша, нема да и прости, а таа останува без пари

Јелена Карлеуша ќе остане без милиони бидејќи Душко Тошиќ нема намера да и ја прости аферата со Огњен Врањеш, пишува

Read Full Article

НОВО