Регион

Путин полета од Москва: Летот го следат воени авиони од типот МИГ

    Путин полета од Москва: Летот го следат воени авиони од типот МИГ

Претседателот на Русија, Владимир Путин полета со својот авион и патува кон Србија, каде е предвидено да го дочека претседателот Александар Вучиќ на белградскиот аеродром. Според планот Путин во Белград

Read Full Article

Покрај специјалците, поради Путин во Србија стигнале и тие – од нив 15 зависи се

    Покрај специјалците, поради Путин во Србија стигнале и тие – од нив 15 зависи се

Покрај доаѓањето на претседателот на Русија, Владимир Путин и припадниците на неговото лично обезбедување и стотина специјалци, во Србија од Моска допатуваа и дури 15 доктори. Екипата лекари меѓу кои

Read Full Article

Путин од Вучиќ го побарал само една работа – претседателот на Русија сака да го види ова

    Путин од Вучиќ го побарал само една работа – претседателот на Русија сака да го види ова

Храмот Света Сава е подготвен за пречек на претседателот на Русија, Владимир Путин кој утре со претседателот на Србија, Александар Вучиќ ќе го посети, а двајцата претседатели симболично ќе учествуваат

Read Full Article

Видео: Сите зборуваат за змијата што шета по снегот, мештаните сметаат дека се работи за претскажување

    Видео: Сите зборуваат за змијата што шета по снегот, мештаните сметаат дека се работи за претскажување

Во српското село Јадранска Лешница мештаните покрај оградата во еден двор нашле змија долга околу еден метар. Еден од мештаните, Чедо, кој не се плаши од змии ја фатил без

Read Full Article

Европратеничката во одбрана на Столе Стоилов

  Европратеничката во одбрана на Столе Стоилов

Хрватската европратеничка Маријана Петир јавно застана во одбрана на ракометниот репрезентативец Столе Стоилов. Реакцијата на Стоилов за името за Петир

Read Full Article

Метеоролозите предупредуваат: Ситуацијата е алармантна, пристигнува нов арктички бран од 14 јануари

  Метеоролозите предупредуваат: Ситуацијата е алармантна, пристигнува нов арктички бран од 14 јануари

Пристигнува нов студен бран кој ќе трае од 14. до 16. јануари, а нема да го заобиколи ниту Балканот. Снежно

Read Full Article

Видео: Спасувачка акција на Пирин планина, македонските скијачи извлечени

  Видео: Спасувачка акција на Пирин планина, македонските скијачи извлечени

Во Пирин се спасени петте македонски сноубордери кои скијале надвор од утврдените места при што паднале во провалија, пренесоа медиумите

Read Full Article

Спасувачка акција во Бугарија: Спасени македонците кои паднаа во провалијата

  Спасувачка акција во Бугарија: Спасени македонците кои паднаа во провалијата

Петмина македонски скијачи и сноубордери кои скијале надвор од обележани патеки на планината Пирин во Бугарија, пропаднале во дол и

Read Full Article

Панајотопулос: Не знам зошто чекале, ако ги имавме тие два часа, планинарите можеби ќе беа живи

  Панајотопулос: Не знам зошто чекале, ако ги имавме тие два часа, планинарите можеби ќе беа живи

Неколку дена по трагедијата на Кајмакчалан во која животите ги изгубија двајца млади планинари, екипа на „Нова Македонија“беше на местото

Read Full Article

СЕУШТЕ ПРЕТСТАВУВААТ ЗАКАНА: Балканот лежи на мрежа од вулкани – еве како изгледала последната ерупција во 1969 година

  СЕУШТЕ ПРЕТСТАВУВААТ ЗАКАНА: Балканот лежи на мрежа од вулкани – еве како изгледала последната ерупција во 1969 година

Балканот, а особено Србија лежат на мрежа неактивни вулкани, за кои се смета дека нема да се пробудат во наредните

Read Full Article

НОВО