Иванов нема да ги помилува терористите од „Диво насеље“, а Груевски најави оставка

 Breaking News

Иванов нема да ги помилува терористите од „Диво насеље“, а Груевски најави оставка

Иванов нема да ги помилува терористите од „Диво насеље“, а Груевски најави оставка
December 03
12:10 2017

Пред неколку денови, премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средбата со претседателот на државата предложиле до Иванов и побарале Собранието да изгласа амнестија за притворените од последната акцуија на МВР инволвирани околу настаите на 27 април.

Но, услов било тоа да биде во „пакет“ со ослободување на „замешаните“ учесници во”Диво Насеље” инволвирани во настаните во мај 2015 година и кога загина 8 македонски полицајци и 14 терористи.

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов, наводно, ја одбил таквата понуда. Исто реагирал и Груевски.

Како што неофицијало дознава Expres,mk, на средбата пред неколку денови, инаку втора по ред по акцијата за апсење на 36 лица поврзани со настаните од 27 април, лидерот на ВМРО ДПМНЕ и екс-премиер Никола Груевски Груевски, најавил оставка.

Во интервју за порталот „Курир“ тој најави дека ќе поднесе оставка на функцијата претседател на ВМРО-ДПМНЕ пред органите на партијата.

„Ќе поднесам оставка пред органите на партијата, еден ден СДСМ ќе се кае за за ова што прави, а народот ќе си ја врати државата“ пренесуваат денес медиуми.

Коментари

Коментари

Related Articles