ШОКАНТНА ИЗЈАВА НА АГЕНТ НА ЦИА – Боб Марли им пречеше на политичарите и тој е убиен на брутален начин!

 Breaking News

ШОКАНТНА ИЗЈАВА НА АГЕНТ НА ЦИА – Боб Марли им пречеше на политичарите и тој е убиен на брутален начин!

ШОКАНТНА ИЗЈАВА НА АГЕНТ НА ЦИА – Боб Марли им пречеше на политичарите и тој е убиен на брутален начин!
December 04
12:17 2017

79-годишниот пензиониран агент на ЦИА, Бил Оксли имаше неверојатни признанија кога беше примен во болницата во Мејн каде му било кажано дека има уште неколку недели од животот. Тој тврди дека извршил 17 атентати за Вашингтон помеѓу 1974-та и 1985-та година, како и атентатот врз Боб Марли.

Оксли, кој 29 години работеше за ЦИА како некој со највисоки сигурносни одобренија, тврди дека често бил користен како платен убиец од оваа организација.

Облечен како снајперист и стрелец, Оксли исто така имал големо искуство во правење штета на другите со отрови, експлозии.

Голем број на жртвите биле политички активисти, новинари и лидери на синдикати, но тој го признава убиството и на неколку научници, медицински истражувачи, уметници и музичари кои претставувале „закана за интересите на САД“.

Тој тврди дека немал проблем со убивањето на Марли, затоа што вели:

„Бев патриот, верував во ЦИА и не се сомневав во мотивите на оваа агенција. Секогаш сфаќав дека мора да има жртви поради поголемо добро.“

Оксли признава дека Боб Марли останал единствена помеѓу неговите жртви, затоа што тој е единствена жртва кон која „чувствувал нешто“.

„Другите беа кретени. Боб Марли беше Боб Марли. Јас никогаш не помислив дека ќе мора да направам такво нешто, но мора да признаам дека музиката на Боб ме освои. Имаше некоја моќ над мене тогаш.“

„Боб Марли успеваше во создавањето на револуција која ја користеше музиката како помоќен алат од куршум и бомба. Боб Марли во 1976-та година беше сериозна закана и тој мораше да биде елиминиран.“

„Го предупредивме. Му испративме неколку момци за да му пукаат во куќата во Кингстон. Имавме порака за него. Ја претставивме тежината на ситуацијата во која се најде. Тој не слушаше. 2 денови подоцна, во планина го убив со игла со тоа што му вбризгав болест која предизвика рак.“

По заканата во која пукале 3 лица во неговата куќа, тој бил повреден и заминал во „сината планина“ и поминал некое време на највисоката точка во Јамајка.

„Последен пат кога го видов Боб пред неговата смрт, ги тргна суканиците, а неговата тежина нагло падна.“

„Беше многу повлечен, неверојатно мал. Се намалуваше пред нас. Ракот ја одработи својата работа.“

„Денот кога умре во Мајами дефинитивно беше еден од најтешките моменти во мојата кариера. Се чувствував навистина лошо.“

Коментари

Коментари

Related Articles