УЛОВИЛЕ ЧУДОВИШТЕ: Праисториска ајкула која има 300 заби, тело од змија и потекнува од времето на диносаурусите (ВИДЕО)

 Breaking News

УЛОВИЛЕ ЧУДОВИШТЕ: Праисториска ајкула која има 300 заби, тело од змија и потекнува од времето на диносаурусите (ВИДЕО)

УЛОВИЛЕ ЧУДОВИШТЕ: Праисториска ајкула која има 300 заби, тело од змија и потекнува од времето на диносаурусите (ВИДЕО)
November 12
22:42 2017

Редок вид на ајкула е уловен на брегот на португалската покраина Аграва. Овој вид на ајкула е древен предок на денешните ајкули и спаѓа во праисторискиот период во време од пред повеќе од 80 милиони години.

Нејзиното уловување ги зачудило научниците, токму поради тоа што овој вид е еден од најдолго постоечките видови на животни на светот.

Многу малку се знае за овој вид на ајкула. Долга е околу 1,5 метри, има змиско тело, дополнителни шкрги и дури 300 заби.

Коментари

Коментари

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment