Заев: Дел од конкурсот за поделба на државни пари во културата ќе биде поништен

 Breaking News

Заев: Дел од конкурсот за поделба на државни пари во културата ќе биде поништен

Заев: Дел од конкурсот за поделба на државни пари во културата ќе биде поништен
February 08
23:18 2019

Дел од конкурсот за поделба на државни пари во културата ќе биде поништен изјави вечерва премиерот Заев, одоговарајќи на прашање на тв 24 да го коментира скандалот во културата.

Ова го изјави премиерот откако настана неред во годишната програма на Министерството за култура која беше објавена денеска.

Укинати се бројни музички манифестации, анонимни лица и фирми ќе добијат огромни средства од буџетот за култура на сметка на видни манифестации, како на пример „Таксират“, каде што буџетот е видно намален.

Ова се случува по бројните реакции на социјалните мрежи, за доделувањето на државни средства за културни настани.

Коментари

Коментари

Related Articles